Yağ, motorun yaşamak için ihtiyaç duyduğu kandır – motorunuzun yağının eksilmesi halinde mümkün olduğunca hızla tamamlamanız son derece önemlidir.

Motor yağının eksilmesi, otomobilinize düşündüğünüzden daha fazla hasar verebilir. Otomobilinizin yağ miktarının düşük olması, motorun normalden çok daha hızlı aşınması anlamına gelebilir ve masraflı bir tamire yol açabilir. Ekstrem durumlarda, motorunuzu tamamen mahvedebilir.

Yağın teknik özellikleri ve viskozitesinin motorunuz için doğru olmasını sağlamanız önemlidir.

Doğru Yağı Bulmak

Castrol Web sitesinde yer alan alan Yağ Seçici sayfamızdan aracınız için uygun ürünleri kontrol edebilirsiniz.

Kullanıcı Kılavuzu

Aracınızın kullanıcı kılavuzunda, otomobilinizde kullanmanız gereken yağın viskozitesi ve teknik özellikleri belirtilirken, bu bilgileri yağ ambalajlarının arka kısımlarından da kontrol edebilirsiniz.

Yağımı neden ve hangi sıklıkta kontrol etmeliyim?

Castrol, yağınızı en az her 1000 kilometrede bir kontrol etmenizi tavsiye eder.

Motorumun yağ seviyesini nasıl kontrol edip, nasıl tamamlarım?

Çoğu otomobilde, yağ seviyesini kontrol edip gerektiğinde eksik kısmı tamamlamak oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken şu adımları takip etmek.

Yağ Seviyesini Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Motorunuzun yağ seviyesini kontrol etmek için yapmanız gerekenler:

Temiz bez / Kağıt Mendil

Aracınızı eğimsiz bir yüzeye park edip el freninin çekili olduğundan emin olun. İdeal olarak, kontrolü motor soğukken yapmanız veya sıcaksa, yağın tekrar kartere akması için 10 dakika beklemeniz gerekir.

Yağ çubuğunu bulup yerinden çıkarın ve temiz bir bez veya kağıt mendil ile silin (resme bakın). Çubuğun üzerinde doğru yağ miktarını gösteren bir işaret veya kelime bulunmaktadır (Resim)Yağ çubuğunu tamamen yerine sokup tekrar çıkarın; artık yağ çubuğunun üzerinde yağ miktarını okuyabilirsiniz. (resim) Yağın MAX işareti üzerinde veya yakınında olması gerekir; değilse EKSİK MİKTARI TAMAMLAYIN..

EKSİK YAĞI TAMAMLAMANIZ GEREKİYORSA (OTOMOBİL İÇİN DOĞRU YAĞA SAHİP OLDUĞUNUZU VARSAYIYORUZ)

Eksik motor yağını tamamlamak için ihtiyaç duyabileceğiniz şeyler:

Huni

Eldiven

Otomobiliniz için doğru motor yağı

Yağ haznesi kapağını bulup açın (resim). Dışarı dökülmesini önlemek için, bir huni yardımıyla doğru Castrol yağını motora dökerek yağ seviyesinin yağ çubuğundaki MAX düzeyine erişmesini sağlayın. MAX düzeyini aşmayın. Küçük miktarlarda yağ koyup her seferinde yeniden kontrol etmeniz daha uygun olacaktır. Minimum (MIN) ile maksimum (MAX) düzeyler arasında, tipik olarak en az yarım litre fark vardır.

Birkaç dakika bekleyip yağın olması gereken düzeye ulaşıp ulaşmadığını kontrol edin; ulaşmamışsa, biraz daha yağ ekleyin. Yağ olması gereken düzeye ulaştığında, yağ haznesi kapağını yerine takmayı unutmayın, arkasında da bulabilirsiniz.

Eksik miktarı tamamlamak için kullanmam gereken yağın hangisi olduğunu nasıl öğrenebilirim?

Aracınızın kullanıcı el kitabında, motorunuz için uygun teknik özellikler ve viskozite değerleri detaylı olarak bulunacaktır. Bunların bazıları çok spesifik olup servise gitmenizi gerektirebilir.

CASTROL YAĞ SEÇİCİ

Web sitesinde yer alan ( www.castrol.com.tr) -Hangi Motor Yağı- sayfasından Castrol yağ seçicisine bakabilirsiniz.