Motor yağınızı ne sıklıkta kontrol etmelisiniz. Haftada bir kez yapmak yalnızca bir dakika sürer ve motorunuzu ciddi sorunlara karşı koruyabilir.

Doğal olarak, motor yağınızı üreticinin tavsiye ettiği aralıklarda değiştirmeniz esastır. Fakat yağ seviyenizi ne sıklıkta kontrol etmelisiniz?

Yağ seviyesi sensörlerinden önceki günlerde pek çok sürücü yağı bir yağ çubuğu kullanarak haftada en az bir kere kontrol ederdi.

Eski bir araba veya bir Amerikan klasiği kullanmıyorsanız günümüzde bu işlemi yapmanız gerekmeyebilir. Buna rağmen, motor yağınızın herhangi bir diğer motor bileşeninden daha az önemli olmadığını da hatırlatmamız gerekir.

Yepyeni bir büyük, yüksek performanslı araba veya yüksek mühendislik ürünü bir Avrupa modeli kullanıyor olsanız bile yakıt kalitesi, aşırı sıcaklıklar veya durup kalkmanın sık yapıldığı sürüş koşulları motorunuzun kullandığı yağ miktarını artırabilir.

Bu nedenle Castrol’de çalışan pek çok kişi, en az iki haftada bir ve uzun bir yolculuktan hemen önce kaportayı açmakta ve yağ seviyelerini kontrol etmektedir. Kontrol etmek ve ihtiyaç olan durumlarda yağ eklemek yalnızca bir dakika sürer ve motorunuzun ömrüne yıllar süren güvenilir, güçlü ve ekonomik bir sürüş olanağı katabilir.